top of page

Jak uniknąć uszkodzenia zbrojenia i instalacji przy wierceniu?

Często wiercenie w betonie np. przy wykonywaniu zakotwień, czy przewiertów pod przejścia instalacyjne jest konieczne. Czy wiercenie w betonie jest bezpieczne? Czy zawsze osłabiamy konstrukcję wiercąc w niej? Jak uniknąć przecięcia zbrojenia przy wierceniu?


Nie tylko w przypadku modernizacji istniejących obiektów, ale także coraz częściej ze względu na panujący w trakcie procesu inwestycyjnego pośpiech drobne zmiany projektowe wprowadzane są już w trakcie budowy. W tego typu sytuacjach często konieczne jest wiercenie techniką diamentową w żelbecie np. pod pręty wklejane, zakotwienia, czy nieplanowane wcześniej przejścia instalacyjne.


Pozostaje pytanie czy tylko wiercenie techniką diamentową stanowi problem? Czy tylko wiercąc wiertnicą możemy uszkodzić zbrojenie? Wprawdzie dwuostrzowe wiertła zazwyczaj klinują się natrafiając na pręty zbrojeniowe, jednak coraz częściej mamy do czynienia z naprawdę mocnymi młotami kująco-wiercącymi i czteroostrzowymi wiertłami widiowymi, które przecinają pręty bez większych problemów.


Często więc do uszkodzenia zbrojenia dochodzi nie tylko w przypadku wiercenia techniką diamentową, a także przy standardowym wierceniu. Jednak nie musi i nie powinno tak być, nie jesteśmy zdani na wiercenie na oślep.


Oznaczone numerami miejsca wiercenia pod kotwy uzyskane skanowaniem Hilti X-Scan PS1000 i Ferroscanem PS200
Wyznaczone bezpieczne miejsca wiercenia pod zakotwienia naniesione na obraz skanowania 3D

Zaawansowane systemy lokalizacji i detekcji zbrojenia takie jak np. skanery elektromagnetyczne działające w oparciu o metodę prądów wirowych (Hilti Ferroscan PS200 i PS300, czy Proceq Profometer 650AI), lub georadarową (np. Hilti X-Scan PS1000) pozwalają określić z bardzo duża dokładnością przebieg zbrojenia w elemencie, a następnie wytrasować go na powierzchni betonu, lub nanieść planowaną lokalizację wiercenia na uzyskany obraz skanowania w oprogramowaniu. Jako, że Hilti X-Scan PS1000 to de facto wysokiej częstotliwości georadar do betonu jest w stanie wykryć nie tylko pręty zbrojeniowe i kable sprężające w betonie, ale także wszelkie inne obiekty o stałej dielektrycznej innej niż beton (pustki, kanały instalacyjne, rury) dzięki temu wskazując miejsce wiercenia jesteśmy w stanie uniknąć nie tylko uszkodzenia zbrojenia, ale także kabli sprężających czy instalacji w betonie.


Oczywiście o ile w pewnych przypadkach przecięcie pojedynczych prętów zbrojenia pozostaje bez większego wpływu na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji o tyle np. wiercenie w stropach sprężonych bez uprzedniej detekcji i lokalizacji zbrojenia powinno być surowo wzbronione, ponieważ przecięcie kabla sprężającego może prowadzić do katastrofy budowlanej. Podobnie w przypadku innych odpowiedzialnych elementów konstrukcyjnych takich jak np. płaszcz, czy płyty denne zbiorników, płyty transferowe nad garażami, mocno wytężone stropy, itd. Oprócz ryzyka związanego z przecięciem prętów zbrojeniowych, czy kabli sprężających, a więc ryzykiem osłabienia elementu konstrukcyjnego w trakcie wiercenia na oślep może dojść także do uszkodzenia wiertła diamentowego i wiertnicy, porażenia operatora prądem, kosztownego w odtworzeniu zniszczenia instalacji.


Zatem jeżeli nie mamy pewności, że wiercąc nie trafimy w zbrojenie, lub instalacje w betonie nie wykonujmy wiercenia bez wcześniejszego skanowania i wyznaczenia bezpiecznego miejsca wiercenia.

Comments


bottom of page